Ekstrakcja chirurgiczna (usunięcie) zęba.
Ekstrakcja chirurgiczna zęba.
Ekstrakcja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na bezpowrotnym usunięciu zęba lub zębów, przy użyciu instrumentarium chirurgicznego. Może wiązać́ się̨ z koniecznością̨ rozcięcia dziąsła i kostnej, zniesieniem kości (otaczającej ząb lub korzeń́) i założeniem szwów po wykonanym zabiegu chirurgicznym.
Zwykle wykonywana jest, kiedy dostępne metody leczenia stomatologicznego zachowawczego okażą̨ się̨ nieskuteczne, lub zniszczenie tkanek zęba jest tak zaawansowane, iż nie ma możliwości jego leczenia i trwałej odbudowy.
Możliwa jest również̇ ekstrakcja zęba zdrowego, w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania, lub jako element leczenia ortodontycznego. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie znosi odczuwanie bólu, jednak czucie dotyku, ucisku czy rozpierania jest zachowane.
Ekstrakcja może łączyć się̨ z koniecznością̨ przeprowadzenia dodatkowych zabiegów leczniczych, takich jak wyłyżeczkowanie (usuniecie) ziarniny zapalnej otaczającej usuwany ząb (wykonywane rutynowo, jeśli ząb jest przyczyną stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych), wyrównanie brzegów kości. Rana poekstrakcyjna zaopatrywana jest jałowym tamponem z gazy, przy rozleglejszych zabiegach zębodoły zabezpiecza się̨ szwami. Zębodół po ekstrakcji wypełnia się̨ krwią̨ zamieniającą się̨ w skrzep, dzięki któremu następują̨ procesy gojenia i powstawania tzw. „blizny kostnej”. Skrzep jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu gojenia i dlatego nie należy go usuwać. W normalnych okolicznościach dyskomfort powinien zmniejszyć się̨ w ciągu trzech dni do dwóch tygodni. Niekiedy zabieg ekstrakcji wykonywany jest w osłonie antybiotykowej. Wiele stanów chorobowych jak i przyjmowanych leków może wpłynąć na przebieg zabiegu. Z tego powodu przed wykonaniem ekstrakcji konieczne jest szczegółowe poinformowanie lekarza o stanie zdrowia.
Ekstrakcja zawsze powoduje mniejsze lub większe obciążenie okolicznych tkanek, a także całego ustroju, dlatego przed zabiegiem należy:
- wypocząć oraz,
- o ile lekarz nie zaleci inaczej, to: zjeść lekki posiłek, przyjąć stale przyjmowane leki.
- w dniu poprzedzającym i w dzień zabiegu nie palić tytoniu, nie spożywać alkoholu nie używać żadnych środków odurzających ani pobudzających.