Aparaty stałe - różnice, działanie, zalety.
Aparaty ortodontyczne stałe korygują szeroki zakres problemów stomatologicznych – wad zgryzu oraz nieprawidłowości zębowych. Istnieje kilka rodzajów aparatów, w tym tradycyjne aparaty metalowe, aparaty estetyczne i przezroczyste nakładki. Aparaty ortodontyczne przywracają prawidłową relację między szczęką a żuchwą oraz wyrównanie i właściwe ustawienie zębów w łukach zębowych, co poprawia funkcjonowanie i wygląd.
Jak działają aparaty ortodontyczne?
Aparaty ortodontyczne wykorzystują łagodny, stały nacisk, aby z czasem ustawić zęby w prawidłowej pozycji. Szczegóły procesu leczenia ortodontycznego zależą od rodzaju aparatu.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych?
Istnieje kilka różnych typów aparatów ortodontycznych. Każdy z nich odpowiada danemu rodzajowi problemu i osobistym preferencjom:
1. Aparat ortodontyczny metalowy:
Na aparat metalowy składają się: zamki, druty (łuki) oraz gumki (ligatury). Zamki przyklejone są do zębów, a na nich umieszczony jest łuk, który z biegiem czasu delikatnie przesuwa zęby. Na początku leczenia stosuje się delikatne luki, które z każdą wizytą wymieniane są na coraz mocniejsze. Małe elastyczne opaski (gumki) zwane ligaturami utrzymują drut na miejscu.
Ligatury występują w niemal wszystkich kolorach tęczy, co pozwala na indywidualne dopasowanie aparatu do swojego wizerunku a także na jego zmianę z wizyty na wizytę.
Aparat ortodontyczny metalowy dostępny jest również w wersji złotej, niezwykle przyciągającej uwagę. Jest to rozwiązanie bardziej estetyczne niż klasyczne zamki metalowe.
Z uwagi ma możliwość „zabawy” kolorami aparaty metalowe najczęściej wybierane są przez dzieci i młodzież.
2. Aparat ortodontyczny estetyczny – ceramiczny:
Aparat stały estetyczny – ceramiczny czasami nazywany jest kosmetycznym, estetycznym lub przeźroczystym. Działa tak samo, jak metalowy – do zębów przyklejone są zamki, a na nich umieszczony jest łuk, który z biegiem czasu delikatnie przesuwa zęby.
Kluczową różnicą między aparatem ortodontycznym estetycznym – ceramicznym a metalowym jest kolor zamków i ligatur. W aparacie ceramicznym komponuje się on z kolorem zębów.
Aparat ortodontyczny ceramiczny jest wciąż widoczny, ale mniej zauważalny, co niewątpliwie stanowi zaletę. Jego wadą jest większa podatność na uszkodzenia spowodowana delikatnymi materiałami, z których jest wykonany.
Aparat ortodontyczny estetyczny – ceramiczny najczęściej jest wybierany przez osoby, które nie chcą eksponować aparatu i jednocześnie potrafiąc zadbać o jego delikatne elementy.
3. Aparat ortodontyczny samoligaturujący:
Aparaty samoligaturujące wyglądem przypominają tradycyjne aparaty metalowe. Główna różnica polega na tym, że zamiast ligatur (małych, elastycznych opasek) w aparatach samoligaturujących zastosowano wbudowany system utrzymujący łuk na miejscu. Rozwiązanie to skraca czas leczenia, zmniejsza liczbę wizyt, zapewnia większy komfort oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej (ze względu na brak ligatur – gumek).